Cejojumu Apdrosinasana

Ceļojumu apdrošināšana

Unikāla ceļojumu apdrošināšana Latvijā - iegādājies Seesam e-veikalā

EVAK karte – Kāda ir šīs kartes atšķirība no ceļojumu apdrošināšanas?

Publicēts: 10.09.2019

 

 

Viena no prasībām, ceļojot pa Eiropu, – ceļotājam līdzi jābūt EVAK kartei. Tā norāda, ka ceļotājam pienākas nepieciešamā vai neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ja šī karte nav izveidota, tad šādas pašas tiesības sniedz arī Latvijas pase, taču dokumentu kārtošana šādā situācijā būs sarežģītāka. Tāpēc šoreiz nedaudz īsi par to, kas tad ir EVAK karte un kādēļ paralēli tai tomēr būtu nepieciešama pilnvērtīga ceļojumu apdrošināšana. 

 

Kas ir EVAK karte?

EVAK saīsinājumā nozīmē Eiropas veselības apdrošināšanas karte. Tā ir bezmaksas plastikāta kartīte, kas apliecina, ka šīs kartītes turētājs ir sociāli apdrošināta persona no ES, EEZ valsts vai Šveices. Šīs kartītes īpašniekam, īslaicīgi uzturoties kādā citā ES, EEZ valstī vai Šveicē, ir tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko palīdzību tādā pašā apmērā kā konkrētās valsts iedzīvotājiem.

Šo karti bez maksas var saņemt vai nu klātienē Nacionālā veselības dienesta birojā vai kādā no NVD nodaļām. Tāpat to iespējams saņemt pa pastu. Saņemšanai nepieciešams personu apliecinošs dokuments un aizpildīta EVAK iesnieguma veidlapa. EVAK karte ir derīga trīs gadus no izsniegšanas brīža.

 

EVAK kartes ierobežojumi

Kā jau minēts, ar EVAK karti (vai, ja tās nav, tad ar Latvijas pasi) ceļotājam ir tiesības uz tādu pašu neatliekamo medicīnisko palīdzību, kāda pienākas konkrētās valsts pamatiedzīvotājiem. Tas ir labs pamatsegums un īsos vai tuvos ceļojumos teorētiski ar to varētu pietikt, taču EVAK kartei ir savi ierobežojumi.

 

Darbības valsts

EVAK apdrošināšana darbojas tikai Eiropas Savienības valstīs, Eiropas Ekonomikas zonas valstīs (Islande, Lihtenšteina, Norvēģija) un Šveicē. Taču Eiropā ir krietni vairāk valstu. Ja ceļojums šķērso Albāniju, Armēniju, Baltkrieviju, Gibraltāru, Kosovu, Maķedoniju, Krieviju, Turciju, Ukrainu vai Vatikānu, tad EVAK nederēs, lai nodrošinātu tiesības uz neatliekamo medicīnisko palīdzību. Ceļojuma apdrošināšana šajā gadījumā ir daudz uzticamāks risinājums. Var, protams, cerēt, ka Vatikānā salauzto kāju ārstēs pēc Itālijas ģeogrāfiskās piederības, bet vai tiešām ir vērts to pārbaudīt uz savas ādas? Ceļojumu apdrošināšana sniedz plašākas iespējas. 

 

Pakalpojumu ierobežojumi

EVAK karte nesedz pacienta iemaksu izmaksas, kā arī – nesedz izdevumus, kas saistīti ar pacienta repatriāciju (transportēšanu atpakaļ uz pacienta mītnes zemi), ja pacientam ir smaga saslimšana vai iestājusies nāve. Īpaši svarīgs transporta aspekts varētu būt slēpošanas kūrortiem, kur var būt nepieciešama nocelšana ar helikopteru.

 

Ne visas medicīnas iestādes akceptē EVAK kartes

EVAK kartes segums attiecas uz nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko palīdzību. Neatliekamā medicīniskā palīdzība attiecas uz traumām un dzīvībai bīstamiem stāvokļiem, savukārt nepieciešamā – dažādas saslimšanas un veselības stāvokļa pasliktināšanās gadījumi, kuru dēļ var nākties priekšlaikus pārtraukt ceļojumu. Taču jebkurā gadījumā pirms medicīniskās palīdzības saņemšanas pacientam ir jānoskaidro, vai konkrētā medicīnas iestāde pieņem EVAK. Nebūt ne visas iestādes, kas varētu sniegt nepieciešamo medicīnisko palīdzību, pieņem EVAK kartes.

Foto: Shutterstock.com

 

Neatsverama ceļojumu apdrošināšanas priekšrocība – konsultants

Neviens negrib nonākt situācijā, kad ceļojuma laikā ārpus savas mītnes valsts ierastās un pazīstamās vides iestājas apdrošināšanas gadījums. Cita valsts, cita valoda, citi nosacījumi. Un tam visam klāt vēl stress par izmežģīto potīti, sāpošo zobu, sāpošu vēderu vai citām vainām, kad drošāk būtu meklēt medicīnisku palīdzību.

Ceļojuma apdrošināšana ne tikai palīdz tikt galā ar izdevumiem, bet arī nodrošina konsultantu, pie kura vērsties, ja apdrošināšanas gadījums ir iestājies. Informatīvais palīdzības dienests darbojas visu diennakti katru dienu. Kā arī – pēc izvēles ceļojumu apdrošināšana ietver arī civiltiesisko apdrošināšanu, bagāžas apdrošināšanu, juridisko palīdzību utt.

Psiholoģiski nereti šķiet, ka nekas jau nenotiks un to apdrošināšanu nevajadzēs. Vai arī – ja piecos iepriekšējos ceļojumos apdrošināšanu nevajadzēja, tad kāpēc gan apdrošināt sesto? Taču ir riskanti šādi uz to skatīties. Ir jāpriecājas par katru ceļojumu, kad apdrošināšana nav noderējusi, taču pavisam bez tās ceļot nevajadzētu, it īpaši, ja paredzēts ceļot tālu vai ilgi.